Instalacje hydrauliczne, alarmowe, ogrodowe, elektryczne. Centrum - Vaillant, Sainier Duval, Viessmann, de Dietrich, Junkers, Buderus

poradnik budowy
Title
Przejdź do treści
Instalacje hydrauliczne w budynkach

Aktualnie montowane instalacje hydrauliczne zupełnie nie przypominają tych sprzed wielu lat. Szybko korodujące stalowe rury mocowane na gwint zostały zastąpione przez rury miedziane w przypadku instalacji ciepłej i zimnej wody. Stare technologie przeszły w niepamięć i zostały zastąpione przez nowoczesne rozwiązania sanitarne.

Wiele instalacji hydraulicznych montowanych w budynkach bez względu na to, czy są to instalacje kanalizacyjne, grzewcze, chłodnicze, czy gazowe należy wykonać ze sprawdzonych materiałów. Tylko wtedy mamy pewność, iż system hydrauliczny będzie działał bezproblemowo przez wiele lat. Tym bardziej, że większość rur i połączeń będzie znajdowała się pod tynkiem, w ścianach, podłodze. W razie wystąpienia awarii hydrauliki musimy liczyć się z poważnymi wydatkami i nakładem pracy związanym z rozebraniem fragmentu budynku. Przykładem jest instalacja grzewcza, która składa się z wielu różnych elementów: wymienników ciepła, pomp, grzejników, baterii, kotłów. Każda instalacja składa się z rur wykonanych z różnych materiałów o różnej średnicy. Innej grubości rur wodnych będziemy potrzebować do przyłączenia baterii umywalkowej, grzejników, a innej do podłączenia pralki, odpływu w wannie.

Sposoby łączenia instalacji

Połączenia poszczególnych elementów dokonujemy poprzez spawanie, zgrzewanie lub klejenie. Wykorzystujemy także specjalne kształtki, mufy, kolanka stanowiące bezpieczne połączenie. W przypadku instalacji wodnych zakończeniem jest montaż w postaci zaworów grzybkowych, kulkowych. Jeżeli chodzi o instalacje hydrauliczne w systemach grzewczych dochodzi do tego przyłączenie kotła, rur ogrzewania podłogowego oraz grzejników ściennych. Wśród materiałów wykorzystywanych w instalacjach hydraulicznych możemy wyróżnić rury miedziane, rury z tworzyw sztucznych (rury PVC oraz PVC-U), rurki z polipropylenu, polietylenu PEX lub rury wielowarstwowe.
serwis grabowski
Wróć do spisu treści